Tężnia solankowa i Park Uzdrowiskowy Czerniawa-Zdrój
1,3 km od Hotelu
2 min autem
8 min rowerem
20 min pieszo
Wdychaj czyste powietrze podczas pieszych wędrówek po górskich polanach, przełęczach i szczytach. Korzystaj z leczniczych właściwości mineralnych źródeł uzdrowiska. Zwiedzaj zamki i pałace. Poznawaj baśnie i legendy Sudetów i Karkonoszy. Zimą szusuj po świetnie przygotowanych stokach, a latem wybierz się na zakręcone single. Zabierz dzieci do pobliskiej huty szkła kryształowego lub na rodzinny piknik. Nie ma tutaj dobrych i złych sposobów na spędzenie wolnego czasu, są tylko Twoje sposoby.
Jeśli kochasz naturę i aktywność, szczególnie jazdę na rowerze, starasz się żyć świadomie i odpowiedzialnie, a Twojemu sercu bliska jest idea ekologii, to wiedz, że dobrze trafiłeś. Świeradów-Zdrój i Góry Izerskie to rowerowa kraina, a my jesteśmy bike friendly, dzięki czemu możesz liczyć na pomoc w zaplanowaniu i organizacji wypraw na rowerze, wypożyczeniu sprzętu sportowego czy dowiezieniu na początek tras singletrack. Jeśli masz szczególne potrzeby żywieniowe również możesz liczyć na nasze wsparcie w tej kwestii.
Jeśli kochasz aktywność, ruch i naturę, szczególnie ekscytującą jazdę na nartach czy snowboardzie, to wiedz, że dobrze trafiłeś. Jesteśmy ski friendly, dzięki czemu możesz liczyć na pomoc w zaplanowaniu i organizacji wypraw, dowiezieniu na stok czy wsparcie w doborze odpowiednich zabiegów sprzyjających szybkiej regeneracji po wysiłku.
Czerniawa-Zdrój, będąca częścią Świeradowa-Zdroju, przechodzi obecnie intensywną rewitalizację, mającą na celu przywrócenie jej dawnego blasku jako uzdrowiska. Jednym z kluczowych elementów tych działań była budowa Parku tężni solankowej o wymiarach 15 na 6 metrów, zlokalizowanej przy ulicy Sanatoryjnej. Oprócz tężni, projekt rewitalizacji obejmował również budowę nowych ścieżek parkowych o łącznej długości niemal 2 kilometrów w 4,5-hektarowym parku, instalację klimatycznego oświetlenia ulicznego oraz stworzenie leżakowni na stoku. Dodatkowo, zaplanowane zostały elementy takie jak fontanna typu "dry plaza", aranżowany potok górski oraz przeszklone pergole, które mają na celu uatrakcyjnienie przestrzeni uzdrowiskowej. Symbolem parku i całej dzielnicy są żółto-czarne salamandry.
Największa atrakcja narciarska polskich Sudetów Zachodnich, która funkcjonuje przez cały rok, zimą jest oazą dla narciarzy, a od wiosny do jesieni urozmaica czas turystom. Do dyspozycji gości jest 71 wagoników.
Wieża widokowa ze ścieżką w chmurach, wkomponowana w las na zboczu góry Świeradowiec (1037 m n.p.m.), ma 60 m. wys., górny taras widokowy znajduje się na wys. około 55 m. Spacer przy samej wieży ma długość 800 m, zaś cała ścieżka dydaktyczna wiodąc również przez las będzie się wić przez około 3 km.
Znajduje się przy ul. Zdrojowej z licznymi kawiarniami, butikami i sklepami i pełni funkcję turystycznego centrum miasta. Znajdują się tutaj trzy ogólnodostępne źródełka wody mineralnej w postaci poidełek opatrzonych figurkami: bożka Flinsa oraz damy i dżentelmena w strojach z XIX w. Zimą poidełka są nieczynne. Deptak zdobią ponadto dwie fontanny, iluminacje świetlne oraz płaskorzeźby z wizerunkiem żaby - symbolu uzdrowiska.
Zamek ma bogatą historię, związanych jest z nim także wiele legend, a najciekawsza dotyczy „studni niewiernych żon” Położony w miejscowości Sucha. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim.
Pijałka wody mineralnej w Czerniawie-Zdroju zlokalizowana na odwiercie Jan 2 naprzeciw Domu Zdrojowego, pomiędzy ulicą Sanatoryjną a korytem Czarnego Potoku. Źródło ujmuje szczawę mineralną wodorowowęglanowo-wapniowo-magnezową, żelazistą, krzemową.
Odwiert będący własnością Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o., ma głębokość aż 197,2 m. Jest to woda lecznicza, w której rozpuszczony jest naturalny dwutlenek węgla. Wyjątkowa jest konstrukcja samej pijałki. Postumenty o nieregularnych kształtach nawiązują do otaczających uzdrowisko kompleksów leśnych i przypominają pnie drzew. Całość została zwieńczona figurką dziewczynki - odnoszącą się do historii Czerniawy-Zdroju jako uzdrowiska dziecięcego.
Szczyt o wysokości 585 m n.p.m., na który prowadzi zielony szlak. Znajduje się tam leśna ścieżka edukacyjna - pierwsza w regionie interaktywna ścieżka, której celem jest edukacja przyrodnicza w oparciu o region Gór Izerskich.
Wieża widokowa o konstrukcji stalowej z dwoma podestami obserwacyjnymi zlokalizowana jest na górze Młynica w Świeradowie-Zdroju, w pobliżu gondoli. Wyposażona w panele informacyjne, lunety obserwacyjne, kamery panoramiczne oraz kamerę do obserwacji widnokręgu. Wieża ma wysokość 24,95 metrów a wraz z odgromem 33,80 m.
Wieża widokowa zbudowana na szczycie Czerniawskiej Kopy. Wykonana z wytrzymałego drewna modrzewiowego o wys. 15 m, posiada dwa tarasy widokowe. Obok wieży zbudowane zostały miejsce do wypoczynku i stojaki na rowery, co ma znaczenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo ścieżek rowerowych Singletrack.
Jazda na sankach na całorocznym torze saneczkowym. Niezapomniane 720 metrów ekstremalnych wrażeń. Emocje, adrenalina, uśmiech i zabawa dla całej rodziny.
Naturalne ścieżki rowerowe powstałe z myślą o rowerzystach preferujących wypoczynek na łonie natury. Ścieżki są jednokierunkowe i wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan. Przygodę z singlami można rozpocząć na wjeździe na trasy znajdujące się w masywie Zajęcznika przy dolnej stacji gondolowej oraz przy przejściu granicznym z Czechami na osiedlu Czerniawa-Zdrój. W obu miejscach znajdują się parkingi.
Interaktywna ścieżka, której celem jest edukacja przyrodniczo-leśna w oparciu o rejon Gór Izerskich. Na ścieżce znajduje się 9 stanowisk edukacyjnych. Startem jest wejście do lasu od ulicy Polnej lub Cichej kierując się w stronę Zajęcznika zielonym szlakiem.
Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka”. oferuje prelekcje dotyczące Gór Izerskich, ciemnego nieba oraz życia owadów. Podczas wykładów można zobaczyć, m.in. gwiezdną mapę nieba nad Górami Izerskimi, odwzorowaną na sklepieniu sali kinowej.
Miejsce oferuje podróż w czasy „od ziarenka do bochenka””, kiedy to wielką wartością była produkcja mąki i wypiek chleba, zwiedzanie miejsca z oryginalnymi maszynami młyńskimi z 1890 roku i repliką koła wodnego oraz spacer wokół młyna po Ogrodzie Roślin i Ziół.
Punkt znajduje się ok. 300 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej (w stronę Czerniawy), gdzie zatrzymany samochód zaczyna wjeżdżać sam pod górę .
Pierwszy w Polsce park ciemnego nieba oraz pierwszy na świecie transgraniczny park tego typu. Celem istnienia parku jest zachowanie nocnego nieba od nadmiaru światła, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie gwiazd. Ze stogu Izerskiego należy udać się czerwonym szlakiem na Polanę Izerską, a dalej niebieskim szlakiem do Chatki Górzystów, a następnie znów czerwonym do Stacji Tustystycznej Orle.
Powstała w latach 1803-1804 z inicjatywy ówczesnego właściciela Pobiednej, Adolfa Traugotta von Gersdorfa, którego pasją była astronomia. Mon Plasir znaczy Moja Przyjemność. W roku 1850 wieża została odrestaurowana i udostępniona turystom. Od 1886 roku nosiła imię Cesarza Wilhelma. Po wojnie obiekt popadł w ruinę. Dziś gmina czyni starania o odrestaurowanie obiektu i udostępnienie turystom jako wieże widokową.
Sztolnie kopalni rud cynku i kolbatu działały tu od XVI do XIX wieku. Kopalnie można zwiedzić podążając ścieżką dydaktyczno-turystyczną „Śladami dawnego górnictwa kruszców”. Na 8 km trasie znajduje się 12 stanowisk naziemnych oraz trasa podziemna o długości 350 metrów.
Świętojanki to granitognejsowa skała położona na południowo-zachodnim zboczu Sępiej Góry na wschód od Świeradowa-Zdroju. Pierwszą nazwę skałka nosiła na cześć hr. Schaffgotscha. Znajduje się tu punkt widokowy z panoramą na miasto i Grzbiet Wysoki.
Przechadzając się ul. Wyszyńskiego można napotkać pod swoimi stopami 8 dekoracyjnych rozet, które swoją treścią nawiązują do historii Świeradowa-Zdroju, począwszy od legendy o słowiańskim bożku Flinsie, skończywszy na kolei gondolowej. Rozety składają się z bloków granitowych w kształcie koła o średnicy 1 metra, a na każdym z bloków zostały umieszczone płaskorzeźby. Obwoluta koła wykonana została z kilku rzędów naprzemiennie ułożonej kostki granitowej i bazaltowej.
Atrakcyjny budynek, w którym znajduje się pijalnia wody mineralnej, 80–metrowa hala spacerowa oraz 46-metrowa wieża zegarowa z galerią widokową. Został wybudowany w latach 1938-1939 według projektu Witolda Minkiewicza i oddany do użytku na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Do jego budowy przystąpiono z chwilą kiedy Stary Dom Zdrojowy nie mógł pomieścić ciągle zwiększającej się w latach 30 XX wieku liczby kuracjuszy.
Do najważniejszych atrakcji Świeradowa-Zdroju należą:
Powstało w 2014 roku w podziemiach Domu Zdrojowego. Ekspozycja przedstawia w jaki sposób wykorzystywane były źródła od początku ich okrycia, a także historię samego uzdrowiska. Wstęp biletowany.
Ścieżka edukacyjno-historyczna: START za Domem Zdrojowym, META przy ośrodku Czeszka/Słowaczka z grą terenową, zagadkami multimedialnymi oraz z aplikacją "Przygoda w górach". Aplikacja to doskonały przewodnik mobilny obejmujący teren pogranicza polsko-czesko-niemieckiego zawierający bazę interesujących punktów turystycznych.
Góry Izerskie to wymarzone miejsce do uprawiania turystyki rodzinnej. Mają łagodną linię, a jednocześnie są fascynujące pod względem przyrodniczym i geologicznym. To wybitne obszary wypoczynkowe i miejsce o wciąż nieodkrytym potencjale.
Izery są osobliwym rejonem na tle innych pasm sudeckich. Odznaczają się dużą specyfiką krajobrazu i świata przyrody ożywionej, w której występują unikatowe formacje przyrody, liczne torfowiska, obszary pokryte zaroślami świerkowymi tworzące puszczę oraz pierwotne elementy krajobrazu m.in. takie jak Izera wraz z największym w polskich górach kompleksem torfowisk w górnym odcinku jej doliny. Wyjątkowy charakter rejonu podkreślają znajdujące się tu jedne z ostatnich w Polsce ostoje cietrzewia.
Warunki klimatyczne tego obszaru Gór Izerskich są niezwykle surowe i mają wiele cech wspólnych z leżącym o 400-600 metrów wyżej piętrem subalpejskim Karkonoszy, a niektóre jego parametry są nawet ostrzejsze i odpowiadają klimatowi arktycznemu północnej Skandynawii.
Szlak rozpoczyna się na Stogu Izerskim przy górnej stacji gondolowej skąd biegnie drogą asfaltową do Łącznika, dalej Drogą Telefoniczną do Polany Izerskiej. Kolejnym punktem szlaku jest Chatka Górzystów skąd projekt przewiduje dwa ślady: szlak żółty do Cichej Równi oraz szlak przez rezerwat do schroniska Orle. Długość szlaku to 19,5 km.
Ze względu na długi czas zalegania śniegu w okolicy Świeradowa i Jakuszyc bardzo popularne w Izerach są trasy biegowe. Zorganizowanych jest ponad 100 kilometrów tras o rożnym stopniu trudności.
W ofercie Mineral SPA znajdują się specjalne zabiegi dla dzieci i młodzieży oparte na naturalnych, łagodnych oraz bezpiecznych dla młodej i delikatnej skóry produktach, które powstały we współpracy ze specjalistami z zakresu dermatologii i położnictwa.
Duży, kolorowy plac zabaw na świeżym powietrzu z huśtawkami, piaskownicą i zjeżdżalnią umożliwia najmłodszym beztroską i bezpieczną rozrywkę. Jest to świetne miejsce dla dzieci w różnym wieku. Podczas zabawy najmłodszych rodzice i opiekunowie mogą odpocząć na ławeczkach, mając cały czas dzieci na oku.
Bogato wyposażona hotelowa bawialnia została przygotowana z myślą o najmłodszych. W hotelu na dzieci czeka także pokój z konsolą XBox z dużym wyborem gier. Bawialnia i pokój Xbox są dostępne całorocznie.
W określone dni w wakacje, ferie, weekendy i święta w hotelu organizowane są ciekawe animacje i atrakcje dla dzieci.
Sercem Mineral SPA jest strefa rekreacyjna, w której znajduje się basen z przeciwprądem, kaskada wodna, ławka masująca oraz brodzik z ciepłą wodą dla najmłodszych.
Dzięki chwilom spędzonym w zewnętrznym jacuzzi możliwe staje się odzyskanie wewnętrznej równowagi i poczucia zespolenia z naturą.
Zaciszna Strefa Saun z sauną suchą, sauną infrared i łaźnią parową czeka na wszystkich pragnących skorzystać z dobroczynnego działania ciepła i aromaterapii. Ścieżkę Kneippa i prysznic doznań polecamy natomiast gościom szukającym sposobu na poprawę krążenia krwi i zwiększenie odporności organizmu.
W pokoju zabaw dzieci znajdą zabawki, kredki, kolorowanki, książki, kolorowe poduchy, gry planszowe, basen z kulkami, trampolinę i ściankę do wspinaczki. W bawialni znajduje się toaleta z przewijakiem wyposażona w przewijak dla najmłodszych.
Przeszklone tepidarium z wygodnymi leżakami i pięknym widokiem na Czarny Potok pozwala na głębokie odprężenie i oderwanie od rzeczywistości.
W piwnicach zrewitalizowanej Willi Fabrykanta zaprojektowaliśmy kameralny klub muzyczny – Cotton Club, który daje wymarzone warunki do delektowania się smakiem trunków oraz nastrojowymi dźwiękami muzyki.
Duży plac zabaw w Świeradowie-Zdroju graniczy z parkiem zdrojowym i mieści się niedaleko głównego deptaku. Jest to świetne miejsce dla dzieci w różnym wieku. Plac zabaw umożliwia maluchom i starszakom beztroską i bezpieczną rozrywkę. Wszystkie atrakcje odznaczają się ciekawymi kształtami, które pobudzają wyobraźnię dzieci i zachęcają je do zabawy oraz podejmowania wyzwań na różnych urządzeniach.
Zakręt (180 stopni) na drodze do Szklarskiej Poręby. Nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym, które miały tam miejsce. Znajduje się tam punkt widokowy na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. Poniżej Zakrętu przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w.
Huta Julia jest atrakcją turystyki przemysłowej. Jest to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji: dmuchanie, wolnoformowanie czy prasowanie.
Jednokierunkowe trasy biegowe wyznaczone w całości po terenach leśnych Zajęcznika. Trasy oznaczone są kolorem zielonym, czerwonym i niebieskim w zależności od długości trasy.
Najdłuższa w Sudetach kryta Hala Spacerowa o długości 80 metrów wykonana z drzewa modrzewiowego. Jej wnętrze zdobione jest roślinną polichromią, witrażami, a na wprost wejścia do hali, nad sceną znajduje się herb Schaffgotschów.
Zrewitalizowany 2011 roku kompleks parków uzdrowiskowych z alejkami o nawierzchni mineralnej, dwoma stawami, fontanną i bogatą roślinnością. Tereny zielone zyskały nowe kwiaty, krzewki i drzewami.
Ogród dydaktyczny będący modelem typowych dla Gór Izerskich torfowisk z wzorcowym zestawem roślinności, przystosowanym do aktywnego poznania elementów ekosystemów za pomocą wielu zmysłów. Znajduje się na terenie Nadleśnictwa Świeradów.
W rezerwacie zamieszkuje 71 gatunków ptaków. Większa część torfowisk jest porośnięta zaroślami kosodrzewiny oraz roślinnością zielną o charakterze torfotwórczym. Rezerwat znajduje się na Hali Izerskiej.
Schronisko wybudowane w charakterystycznym stylu śląsko-łużyckim, poniżej szczytu Stóg Izerski – 1107 m n.p.m. Sprzed schroniska możemy podziwiać panoramę Świeradowa - Zdroju, dolinę Kwisy, Grzbiet Kamieniecki i zachodnią część Karkonoszy.
Leżące na Hali Izerskiej, czynne cały rok schronisko, które przyciąga kuchnią domową. Oferuje 40 miejsc noclegowych.
Miejsce, gdzie powstają Pierniki Izerskie oraz misternie zdobione Pierniki Świeradowskie według receptury Isabell. W ciągłej ofercie warsztaty z wypieku i ozdabiania pierników, sklep z pamiątkowymi piernikami, wystawa zdobionych pierników oraz muzeum.
Wyjątkowe miejsce, gdzie można rozwinąć swoje umiejętności w wytwarzaniu prac z gliny, modelowania w bryle, toczenia na kole garncarskim, lepienia z wałeczków czy zdobienia ceramiki przy użyciu różnych technik. W ciągłej ofercie warsztaty grupowe i indywidualne oraz sklep z wyrobami ceramicznymi i mydlarskimi.
Pole do minigolfa znajduje się na skrzyżowaniu ulic Zakopiańskiej i Krótkiej. Kije można wypożyczyć w „Józefinie”, „Piwniczce u Wioli” oraz w Urzędzie Miasta w Świeradowie-Zdroju.
Park linowy w Świeradowie to obiekt rekreacyjno-sportowy, ruchoma instalacja umieszczona pomiędzy istniejącymi drzewami.
Powyżej Czerniawy-Zdrój na Czarnym Potoku znajduje się kilka niewielkich wodospadów i zapora przeciwrumszowa, zatrzymująca pędzące korytem rzeki głazy.
Centrum szklanych opowieści przy Hucie Julia, gdzie historia łączy się z teraźniejszością, gdzie tej historii można dotknąć i poznać w wyjątkowy sposób. Setki lat wspaniałej kultury szklarstwa w Karkonoszach i dziesiątki lat Huty Julia w Piechowicach zamknięte w wyjątkowej oprawie gablot, witryn i ekspozycji, podkreślone subtelnym światłem, muzyką i ciekawym słowem.
Dolina Pałaców i Ogrodów to obszar około 100 km2 położony w Kotlinie Jeleniogórskiej, pomiędzy Rudawami Janowickimi, a Karkonoszami na którym znajduje się niemal 30 obiektów architektury świeckiej. Na tak niewielkim terenie znajdziemy rozmaitość rodzajów siedzib rycerskich i szlacheckich poczynając od: średniowiecznych wież mieszkalnych, zamków, renesansowych dworów, barokowych pałaców i XIX-wiecznych założeń pałacowych- parkowych nadających unikalnego charakteru regionowi. 11 obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów jest wpisanych na Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą "Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej:
120 hektarowy zbiornik, który powstał po spiętrzeniu Kwisy w latach 20.XX wieku. Pomiędzy tamą (23 m. wysokości), a Jeziorem Leśniańskim rzeka płynie zieloną doliną – raj dla wędkarzy. Nad jeziorem znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych.
Powstało w wyniku przegrodzenia rzeki Kwisy zaporą we wsi Czocha powyżej Leśnej. Na wysokim, lewym brzegu usytuowany jest Zamek Czocha, na prawym brzegu Rajsko. Powierzchnia jeziora to ok. 140 ha.
Druga co do wysokości i druga co do czasu powstania zapora w Polsce. Powstała na rzece Bóbr w celu ochrony przed powodziami. Wysokość zapory to 69 m., a z kolei szerokość jej korony to 270 m.
Zamek, w którym jedynym władcą jest karkonoski Duch Gór, a każda postać ma do opowiedzenia i pokazania swoją wyjątkową historię, która przed wiekami kształtowała Sudety i Karkonosze. W trzech pracowniach można odkrywać tajniki kowalstwa, litografii i ceramiki.
Kościół zbudowano w XII i XIII w. południowej Norwegii, w miejscowości Vang. Obiekt rozebrano na części w 1841 roku i przewieziono w skrzyniach statkiem do Szczecina, a następnie do Muzeum Królewskiego w Berlinie. Wiosną 1842 roku kościółek przeniesiono do Karpacza, aby mógł służyć ewangelikom mieszkającym w tym rejonie.
Największy i najstarszy obiekt podziemny w regionie. Długość wszystkich wyrobisk kopalnianych to ok. 80 km. Znajduje się tu największy skarb Walonów z kolekcją minerałów, szlachetnych kamieni i kopalin.
Najwyższa góra czeskiej części Gór Izerskich (1124 m. n.p.m.). Kilkaset metrów od wierzchołka przechodzi czesko-polska granica. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, gdzie przy dobrych warunkach widoczność sięga 150 km. Wieża na Smreku znajduje się zaledwie kilkaset metrów od polskiej granicy i niespełna 3 kilometry od schroniska „Na Stogu Izerskim”.
Góra nad miastem – 1012 m. n.p.m. i jednocześnie wieża telewizyjna z hotelem, restauracją, platformą widokową. Wokół ośrodek sportów zimowych i trasy rowerowe. Dotarcie na szczyt jest możliwe piechotą, samochodem lub kolejką gondolową.
To najstarsze muzeum zamkowe w Europie Środkowej: meble, szkło, porcelana, bogate zbiory broni. Zamek znajduje się w mieście Frydlant w Czechach.
W mieście można znaleźć wiele miejsc i atrakcji turystycznych, jak kolej linowa Harrachov - Certova Hora, skocznie narciarskie, Muzeum Narciarstwa & Muzeum Szkła czy Browar Harrachov.
Najstarsze w Czechach ZOO, które hoduje ok 170 gatunków zwierząt z całkowitą liczbą 1000 osobników. Latem można zwiedzać ZOO ciuchcią.
ZOO w środku miasta, które w fantazyjny sposób przedstawia 500 żyjących zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych
Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.
form.successMessage