Czym jest bakuchiol?
Składnik ten pozyskiwany jest z roślin Psoralea corylifolia (Bakuchi) i Otholobium pubescens, które naturalnie rosną w Azji, Afryce i Europie Środkowej. Jego struktura chemiczna i działanie są bardzo podobne do tych, którymi charakteryzuje się retinol. Właśnie dlatego bywa nazywany także roślinnym retinolem lub retinolem botanicznym. Jednak w przeciwieństwie do pochodnej witaminy A, bakuchiol nie wywołuje podrażnień nawet w przypadku skóry wrażliwej!
Jak działa bakuchiol?
Roślinna wersja retinolu posiada praktycznie wszystkie jego zalety, za to nie powoduje charakterystycznych dla niego skutków ubocznych. Dzięki temu bakuchiol:
- Może być stosowany przy skórze wrażliwej
Bakuchiol nie powoduje swędzenia, podrażnień i nieprzyjemnego pieczenia. Sprawia to, że jest on doskonałym wyborem dla cery wrażliwej i reaktywnej. W przeciwieństwie do retinolu może być stosowany także latem oraz w trakcie ciąży.
- Działa odmładzająco
Bakuchiol wykazuje działanie antyoksydacyjne – pomaga zwalczać wolne rodniki, które są odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry. Roślinny retinol wpływa także na zwiększenie ilości fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. To z kolei przekłada się na poprawę jędrności i elastyczności skóry oraz pomaga spłycić drobne zmarszczki.
- Redukuje przebarwienia
Dzięki swojemu delikatnie złuszczającemu działaniu, retinol botaniczny jest idealnym wyborem w walce z przebarwieniami spowodowanymi słońcem, trądzikiem lub promieniowaniem UV. Pomaga przy tym rozświetlić cerę i wyrównać jej koloryt.
- Pomaga walczyć z trądzikiem
Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości bakuchiolu sprawiają, że świetnie radzi on sobie z wszelkimi wypryskami i niedoskonałościami. Nie tylko pomaga zredukować te już istniejące, lecz także zapobiega powstawaniu nowych. Składnik ten pomaga także unormować produkcję sebum i zapobiega tworzeniu się zaskórników oraz nadmiernemu świeceniu się skóry.
Bakuchiol – czy warto go stosować?
Bakuchiol to świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Warto dać mu szansę nie tylko wtedy, gdy z jakichś względów nie możemy stosować retinolu. Na szczęście wybierając roślinny retinol możemy tylko zyskać. W tym przypadku przede wszystkim zdrową, promienną i odmłodzoną cerę.
Autor wpisu:
Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA