1. Peelingi - przy cerze wrażliwej należy stosować peelingi enzymatyczne. Zamiast ostrych i podrażniających drobinek ścierających, mają one enzymy roślinne (np. papainę z papai czy bromelainę z ananasa), które rozpuszczają wiązania między martwymi komórkami naskórka i w doskonały sposób odświeżają skórę.
2. Mycie twarzy - unikaj mycia jej wodą i mydłem. Taki sposób tylko pogłębi problem wrażliwości skóry. Zamiast tego używaj delikatnych płynów micelarnych o neutralnym pH, które w swoim składzie nie mają takich substancji jak SLS, SLES, alkohol czy barwniki, czyli wszystkich składników potencjalnie drażniących i wysuszających.
3. Zmiany kosmetyków - częste zmiany kosmetyków mogą skutkować zmniejszeniem odporności i może to zwiększyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów podrażnienia. Warto znaleźć kilka ulubionych i dopasowanych produktów. Jeśli decydujesz się użyć czegoś nowego, to warto przetestować taki produkt np. za płatkiem ucha lub na większej powierzchni, np. na przedramieniu, odczekać około 48 godzin i sprawdzić, czy nic złego nie dzieje się ze skórą po jego zastosowaniu.
4. Składniki kosmetyków - unikaj stosowania chemicznych filtrów UV, kosmetyków z olejami mineralnymi, sztucznymi barwnikami czy substancjami zapachowymi. Warto postawić na kosmetyki o naturalnym składzie. Na dzień polecane są kremy z filtrem fizycznym, który pozostaje na skórze, a nie wnika w jej głąb. Na noc natomiast należy stosować kremy regenerujące i łagodzące podrażnienia.
5. Kąpiele - unikaj długich i gorących kąpieli. Przy osuszaniu twarzy pamiętaj, aby nie pocierać skóry ręcznikiem, a jedynie delikatnie przykładać go, osuszając w delikatny sposób.
Autor wpisu:
Jolanta Cieślukowska - Kosmetolog
Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.
form.successMessage