1. Inne zalety morsowania
Dzięki morsowaniu poprawia się też kondycja skóry - pobudzone zostaje krążenie krwi, a tym samym odżywienie skóry i pozbywanie się z niej toksyn. Zwiększa się też wydolność układu sercowo-naczyniowego - podczas przebywania w zimnej wodzie w organizmie rozszerzają się naczynia i żyły, co wpływa na poprawę krążenia krwi. Morsowanie redukuje stany zapalne - na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych dochodzi do lepszego transportu składników odżywczych w tkance, a co za tym idzie szybszą regenerację i redukowanie występującego stanu zapalnego.
2. Jak się przygotować?
Pierwsze kroki przygotowawcze należy podjąć zanim wejdzie się bezpośrednio do wody. Jednym z nich są regularne kilkuminutowe zimne prysznice w temperaturze około 10⁰C, które redukują wystąpienie szoku termicznego. Istotne jest również, aby zadbać o odpowiedni ubiór oraz okrycie ciała. Podstawowy ubiór każdego morsa to neoprenowe buty, strój kąpielowy, czapka i rękawiczki oraz koc. Wszystko po to, by zbyt szybko nie wychłodzić organizmu. Przed wejściem do wody należy porządnie się rozgrzać. Można to uzyskać za pomocą ćwiczeń gimnastycznych i sportów aerobowych. Doskonałe w tym przypadku jest bieganie. Taka rozgrzewka powinna trwać około 20 minut.
3. Jak długo powinna trwać kąpiel?
Pobyt w zimnej wodzie może trwać od kilku sekund do kilku minut w zależności od wytrzymałości morsującego. Najistotniejszy jest moment zanurzenia i zadziałanie termoregulacji w organizmie. Obciążenie dla naszego ciała zależy od długości zanurzenia, ale też od temperatury wody. Częstotliwość morsowania jest uzależniona od stopnia zaawansowania i temperatury wody. Zaczynając swoją przygodę, należy korzystać z tej przyjemności raz w tygodniu, potem możemy robić to częściej. Warto też przy tym korzystać przynajmniej raz w tygodniu z sauny. Zwiększa to dodatkowo naszą odporność.
4. Przeciwwskazania do morsowania:
Autor wpisu:
Jolanta Cieślukowska - Kosmetolog
Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.
form.successMessage