Choć nie każdy z nas rodzi się Einsteinem to wszyscy możemy polepszać swoją kreatywność. Jak i po co? Otóż by być bardziej pomysłowymi w życiu i pracy.
Zgodnie z tym co podaje słownik „kreatywność to zdolność do tworzenia czegoś oryginalnego, innowacyjnego, nowego”, a osoba kreatywna jest twórcza i pomysłowa. W rzeczywistości każdy z nas inaczej interpretuje kreatywność, bo składają się na nią nasze życiowe doświadczenia, oczekiwania, marzenia. Często błędnie przypisujemy ją wyłącznie wybitnym umysłom, kojarzymy z czymś, na co mogą sobie pozwolić tylko nieliczni, z talentami czy zdolnościami manualnymi. A według amerykańskiej aktorki Mary Lou Cook „kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa”.
CZY KREATYWNOŚĆ JEST CECHĄ WRODZONĄ?
Kreatywność jest cechą właściwą każdemu człowiekowi i tkwi w każdym z nas, ale nie każdy posiada wystarczającą wiedzę, by tę kreatywność wykorzystać. Dużo zależy tylko i wyłącznie od naszego „chcę”.
CZY KREATYWNOŚĆ ZALEŻY OD PŁCI?
Większość badaczy podkreśla, że „nie”. Kobiety i mężczyźni mają inne style twórczego myślenia, niektóre problemy łatwiej rozwiązywać kobietom, inne mężczyznom.
CZY NASZA POMYSŁOWOŚĆ ZALEŻY OD DZIEDZINY, JAKA SIĘ ZAJMUJEMY ZAWODOWO?
Raczej od jej efektu. Twórcze innowacje są użyteczne i oryginalne dla danej grupy w danym czasie.
CZY POTENCJAŁ NASZEJ KREATYWNOŚCI ZALEŻY OD WIEKU?
Nigdy nie jest za późno i każdy wiek jest dobry, by kształtować swoją twórczość i trenować kreatywne myślenie.
Co sprzyja kreatywności?
A skoro mamy trenować to…. do dzieła! :)
TEST
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek ćwiczeń, zbadaj swój obecny poziom kreatywności - łatwiej będzie ci ocenić czy i na ile podniósł się po zakończeniu treningu. Odpowiedni będzie test na skojarzenia: weź czysta kartkę i w ciągu dwóch minut wypisz wszystko, co kojarzy ci się
z wyrazem „słońce”, w kolejności pojawienia się w Twojej głowie. Podlicz wszystkie skojarzenia i określ, czy były tworzone według jednego schematu, czy różnych, czy można je zaliczyć do jednej grupy, czy wielu. Im więcej nietypowych, odbiegających od wyrazu matki skojarzeń, tym lepiej; „słońce-wakacje”, „słońce-plaża” to raczej mało oryginalne tropy w przeciwieństwie do „słońce-grób”, które powstało z łańcucha „słońce-plaża-łopatka-łopata-grób” Ale uwaga: powiązania między wyrazami muszą być logiczne.
ROZGRZEWKA
Poświęć jeszcze trzy minuty na rozgrzewkę. Spróbuj się skupić i wymyślić jak najwięcej odpowiedzi na pytanie: „Co ma coś w środku?” (podpowiedź: orzech, człowiek, długopis). Po trzech minutach podlicz co napisałeś. Możesz też zapytać kogoś, które z twoich odpowiedzi uważa za oryginalne.
PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA
1. Interpretacje
Do przynajmniej jednego, dowolnego zdjęcia otwierającego pakiet pobytowy z oferty Cottoniny wymyśl pięć różnych tytułów, innych od umieszczonego. To ćwiczenie wyrabia nawyk interpretowania rzeczywistości na wiele sposobów.
2. Aktorskie wprawki
Wybierz fragment z dowolnego artykułu na blogu Cottoniny i spróbuj go przeczytać na głos raz jak przekupka na targu, potem jak komentator sportowy, a następnie jak pogodynka.
3. Definicja
Nasz hotel nazywa się Cottonina. Nie zaglądaj do słownika, ani do Internetu i wymyśl kilka możliwych definicji tego słowa.
4. Ułóż opowiadanie
Znajdź w tym artykule pięć słów na literę „P” i z ich pomocą ułóż krótkie opowiadanie, następnie napisz pięć zdań, których kolejne wyrazy będą się zaczynały kolejno na litery: „K”, „D”, „P”, np.: „Kura drapie pióra”.
5. Myślenie przez analogię
Spróbuj odnaleźć kilka wyjaśnień wyrażenia: „Cottonina – miejsce rodzinnych spotkań”. Umiejętność polegająca na dostrzeganiu analogii pomiędzy różnymi obiektami jest bardzo ważna w rozwijaniu twórczego myślenia.
6. Co by było, gdyby…?
Spróbuj pofantazjować sobie na temat: „Co by było, gdybyś był właścicielem Cottoniny?” Jak wyglądałoby Twoje życie? Jak zmieniłbyś to miejsce? Jak wykorzystałbyś potencjał tego miejsca?
7. Tribondy
Co łączy następujące wyrazy: „hotel, słońce, relaks”? Słowo „wakacje”! :) Na takim szukaniu wspólnego mianownika polega zabawa w tribondy.
8. Narysuj muzykę
Włącz płytę z ulubioną muzyką. Wsłuchaj się w nią i spróbuj narysować te dźwięki. Tak jak je czujesz i jak je sobie wyobrażasz.
!Na zakończenie… ponownie wykonaj test z początku treningu, podlicz odpowiedzi i zobacz jak się zmieniły w porównaniu do pierwszego razu.
Możliwości treningu jest wiele, wszystko zależy tylko od tego czy chcemy coś zrobić i zmienić.
A jak to jest u Was? :)
Źródło: materiały szkoleniowe Polskiego Towarzystwa Kreatywności
Oficjalna strona Polskiego Towarzystwa Kreatywności: http://p-s-k.pl/
Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.
form.successMessage