Czym jest psychodermatologia?
Psychodermatologia zajmuje się wpływem emocji na stan skóry. Ta stosunkowo młoda dziedzina nauki łączy w sobie zagadnienia związane z dermatologią, psychiatrią, psychologią, medycyną estetyczną oraz kosmetologią. Wśród pionierów tej dyscypliny wymienia się m.in. psychologa klinicznego dr Teda Grossbarta, który na podstawie swoich badań opracował specjalny autorski program wspomagania leczenia chorób skóry.
Stres a stan skóry
Naukowcy odkryli, że największym zagrożeniem dla funkcjonowania skóry jest stres. Pod pojęciem tym kryje się wszystko, co zaburza jej naturalną równowagę i negatywnie wpływa na jej funkcjonowanie. Chodzi tutaj zatem nie tylko o stresujące wydarzenia w życiu, lecz także czynniki, takie jak: smog, zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV czy światło niebieskie monitorów (tzw. blue light).
Badania nad wpływem stresu na kondycję skóry
Odkryto, że zarówno stres, jak i wspomniane wcześniej czynniki stresogenne wpływają negatywnie na funkcje obronne skóry oraz przyspieszają jej starzenie się. Potwierdziło to badanie przeprowadzone przez zespół chirurgów plastycznych na Festiwalu Bliźniąt w Twinsburgu w 2006 i 2007 roku. Zespół lekarzy z Texas A & M Health Science Center College of Medicine przeanalizował zdjęcia 186 par bliźniąt jednojajowych, które uczestniczyły w tym wydarzeniu. Na podstawie rysów twarzy naukowcy próbowali określić, ile lat ma każda z badanych osób. Potem porównali miejsce zamieszkania i styl życia każdej z nich. Okazało się, że bliźnięta mniej narażone na stres i żyjące w czystszym środowisku wyglądały młodziej, niż ich bardziej doświadczone przez życie, zestresowane lub żyjące na bardziej zanieczyszczonym obszarze rodzeństwo.
Hormon stresu a wygląd skóry
Co jednak powoduje, że stres aż tak negatywnie oddziałuje na stan skóry? Głównym winowajcą jest tutaj kortyzol. Substancja ta powoduje rozpad oraz hamuje syntezę kolagenu i innych białek, które tworzą strukturę skóry. W mniejszym stężeniu kortyzol ma działanie przeciwzapalne. Jednak w sytuacji gdy jego poziom jest podwyższony zbyt długo, osłabione zostaje działanie układu odpornościowego i zwiększa się podatność skóry na zakażenia.
Wpływ stresu na wygląd skóry
Taką zależność potwierdziły także badania prowadzone przez zespół dr Al’Abadie – dyrektora klinicznego oddziałów dermatologii w szpitalach w New Cross i Cannock Chase Hospitals w Anglii. Wykazały one istotny związek między stresem a występowaniem takich chorób skóry jak łuszczyca, AZS, łysienie plackowate i pokrzywka. Dodatkowo udowodniono, że stres negatywnie wpływa na możliwości obronne skóry i zaburza jej naturalną mikrobiotę. W efekcie staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia i wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych. Efekt? Świąd, nadwrażliwość, zaczerwienienie i zaostrzenie się stanów zapalnych.
Odpowiednie wsparcie dla skóry
Jak widać stres ma niebagatelny wpływ na kondycję naszej skóry. Dlatego warto zapewnić jej najlepsze możliwe wsparcie oraz ochronę. Pomóc nam w tym mogą odpowiednio dobrane wysokiej jakości kosmetyki. Wspomogą one regenerację delikatnej mikrobioty skóry i będą niezawodnym wsparciem w walce z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
Autor wpisu:
Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA
Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.
form.successMessage