Informator

Witamina słońca

15 marca 2016
Ponad 90% Polaków cierpi na chroniczny niedobór witaminy D!!! Bez wątpienia organizm by prawidłowo funkcjonować potrzebuje w równej mierze wody, słońca i powietrza. Dotyczy to zarówno ludzi jak roślin i zwierząt.

O piciu dużej ilości wody przypomina nam się na każdym kroku, coraz więcej osób ćwiczy na świeżym powietrzu, biega lub jeździ na rowerze. Słońce natomiast postrzegane jest jako przyczyna wielu chorób, nowotworów skóry, przebarwień itd. Skutkiem są alarmujące raporty WHO i światowa epidemia niedoboru witaminy D. Brzmi bardzo ogólnie? Więc zgłębmy temat i przyjrzyjmy się temu bliżej.

Co przeciętny polak wie o witaminie D?

  • wpływa na prawidłowy rozwój kości u dzieci, u dorosłych opóźnia objawy osteoporozy (FAKT),
  • ma ogromny wpływ na wchłanianie wapnia (FAKT),
  • 15 min. ekspozycji na słońce wystarczy do „wyprodukowania dziennej dawki” (MIT),
  •  zalecana dzienna dawka to 200 jednostek IU (KROPLA W MORZU POTRZEB).

To zdecydowanie za mała wiedza o tej niesamowicie ważnej dla naszego zdrowia witaminie.
 

Na co wpływa niedobór witaminy D?

Witamina D uczestniczy w ogromnej ilości przemian biochemicznych. Jej niedobór może wywołać liczne schorzenia, a co za tym idzie uzupełnienie jej do prawidłowego poziomu może spowodować cofnięcie objawów. Światowej sławy naukowcy tacy jak dr Soram Khalsa lub dr Sarfraz Zaidi, udowodnili związek niedoborów witaminy D z całą listą chorób z oczywistymi lub mniej oczywistymi objawami:

  • ADHD - (duże ilości witaminy D znacznie poprawiają stan pacjentów),
  • alergie (wszyscy alergicy mają niski poziom witaminy D, po suplementacji następuje poprawa objawów),
  • infekcje - witamina D ma ogromny wpływ na układ immunologiczny. Działa jak aktywator makrofagów. Dostarczanie odpowiedniej dawki witaminy znacząco zmniejsza ryzyko przeziębienia, grypy, stanów zapalnych zatok i górnych dróg oddechowych, a co ważne wszelkiego rodzaju grzybic i drożdżyc.
  • nadwaga i otyłość - zimą podjadamy więcej niż latem, zawsze zimą przybieramy na wadze. Uzupełnienie niedoborów witaminy D zmniejsza apetyt i przyśpiesza metabolizm obniżając masę ciała.
  • nowotwory - aż 17 rodzajów nowotworów, w tym rak piersi, prostaty, układu pokarmowego, płuc, skóry, układu limfatycznego i krwionośnego oraz tarczycy jest powiązane z niedoborami witminy D w organizmie,
  • choroby serca i układu krążenia - mózg, przewód pokarmowy również mają receptory witaminy D,
  • osteoporoza, próchnica, choroby dziąseł - niedobór witaminy D jest powiązany z niedoborami wapnia w organizmie,
  • choroby skóry - trądzik, łuszczyca, bielactwo nabyte, toczeń, łupież, łysienie plackowate,
  • choroby układu nerwowego - Alzheimer, Parkinson, autyzm, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne itd. są powiązane z niedoborami witminy D w organizmie,
  • choroby układu pokarmowego - stany zapalne jelit, choroba Crohna, wrzody, zespół jelita drażliwego zaostrzają się w sezonie zimowym,
  • choroby reuamtologiczne - RZS, toczeń, reumatyzm mięśniowy, zespół cieśni nadgarstka, strzelanie stawów,
  • cukrzyca – zbyt mała ilośc witaminy D w dzieciństwie sprzyja cukrzycy młodzieńczej, a w wieku dojrzałym cukrzycy typu 2.
  • depresja - właściwa suplementacja witaminy D, uzupełnienie niedoborów, miało dużo lepszy wpływ na polepszenia stanu zdrowia pacjentów z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi niż leki na receptę,

…i najważniejszy – chroniczne zmęczenie – duża gama objawów - bóle mięśni, głowy, problemy z koncentracją, bezsenność, częste infekcje.
 

Skąd masz wiedzieć, że Twój organizm ma niedobór witaminy D?

Nie licz na to, że lekarz zleci Ci wykonanie badania na określenie stanu witaminy D w Twoim organizmie. Takie badanie nie jest refundowane i kosztuje od 60 do100 zł, jednak biorąc pod uwagę średnią wartość paragonu w aptece oraz fakt, że tylko 10% populacji szczęśliwców w Polsce nie ma niedoborów witaminy słońca, zdecydowanie jest to doskonała inwestycja. By dowiedzieć się jaki jest obecnie zalecany sugerowany poziom witaminy D proponujemy zapoznać się z publikacjami dr Sarfraz Zaidi.
 

Czy witamina D jest toksyczna?

Nie można powiedzieć wprost, że witamina D jest toksyczna. Znane są jedynie wybiórcze wypadki przedawkowania witaminy D, po przyjęciu ekstremalnie wysokich dawek w postaci kilkuset tysięcy, do kilku milionów jednostek na raz, w postaci domięśniowej.

Nie ma możliwości przedawkowania korzystając wyłącznie ze światła słonecznego, ponieważ organizm sam reguluje sobie syntezę witamin D3, dzięki inteligentnej formie cholesterolu w naszej skórze.

Z całego serca polecamy badania witaminy D i odpowiednią suplementację, by na Waszych twarzach zawsze gościł uśmiech.

Autorem artykułu jest Justyna Żukowska - Manager SPA Cottoniny.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR